RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Mroźny wschód słońca nad Wisłokiem w Rzeszowie

Niedziela, mroźny poranek w złotej godzinie dnia /o wschodzie słońca/, "tylko" -17 oC - czy warto wstawać z ciepłego łóżka? Dla magicznej gry światła i "walki" słońca z mgłą - zawsze. Niewątpliwymi sprzymierzeńcami człowieka w niesprzyjających warunkach atmosferycznych są bardzo ciepłe ubranie i termos z gorącą herbatą.

Tak przygotowani możemy delektować się spacerem po trzeszczącym śniegu, podziwiając cudowne krajobrazy jakimi obdarza nas natura.

W Rzeszowie tereny nad Wisłokiem i zbiornikiem retencyjnym są często wybierane przez mieszkańców jako miejsce do odpoczynku i rekreacji. Pomimo tego rzeka nie jest zazwyczaj postrzegana jako ciekawy obiekt przyrodniczy i fotograficzny. Przyczynia się do tego niski jakościowo stan wód (w Rzeszowie IV klasa czystosci), zamulenie i śmieci w wodzie.

Wisłok w Rzeszowie - czy może być ciekawy?

Powyżej rezerwatu "Lisia Góra" Wisłok staje się coraz bardziej atrakcyjny. Zaczyna przypominać bardziej dziko zarośniętą rzekę niż zabetonowaną i brudną. W ekosystemie rzeki występuje wiele gatunków roślin i zwierząt. W zamulonej części zalewu można nawet spotkać kotewkę orzech włoski (Trapa natans L.). Ta jednoroczna roślina o pływających liściach oraz jadalnych i dobrych orzechach jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Kotewka z jednej strony blokuje niszczące dla ekosystemu odmulanie rzeki, z drugiej zaś pobudza do rozważań o powołaniu rezerwatu wodnego w tej części Wisłoka.

Poniżej mroźny i zamglony wschód słońca na Wisłokiem - poniżej i powyżej rzeszowskiej zapory:

 

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska