RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Wschód słońca na Połoninie Caryńskiej

Połonina Caryńska to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Grzbiet o długości około 4 kilometrów rozciąga się pomiędzy Ustrzykami Górnymi a Brzegami Górnymi /dawniej Berehami Górnymi/. Na Południu od masywu Działu oddziela ją Przełęcz Wyżniańska zaś na południu Przysłup Caryński od Magury Stuposiańskiej. Połonina Caryńska składa się z czterech kulminacji; najwyższa o nazwie Kruhly Wierch wznosi się 1297 metrów nad poziom morza.

Połonina Caryńska to wspaniały punkt widokowy na polskie i ukraińskie Góry Sanocko-Turczańskie i Bieszczady.  Ze szczytu możemy podziwiać m.in. najwyższe partie Bieszczadów Zachodnich (Tarnica, Szeroki Wierch, Halicz, Rozsypaniec, Bukowe Berdo) i Bieszczadów Wschodnich z najwyższym szczytem całych Bieszczad czyli Pikujem (1405 m n.p.m) na Ukrainie. Na zachód i północny zachód mamy pobliskie masywy Wielkiej i Małej Rawki oraz Połoninę Wetlińską. Na południe widzimy niższe partie Bieszczadów Zachodnich, Góry Sanocko-Turczańskie m.in. z ukraińską Magurą Łomniańską (1024 m n.p.m).

Poniżej panorama ze szczytu na wschód i północny-wschód wykonana przed wschodem słońca

o rozdzielczości 2725x400px /link/:

Szlak Przełęcz Wyżniańska - Połonina Caryńska

Jedną z tras prowadzących na połoninę jest szlak zielony z Przełęczy Wyżniańskiej. /ok 6 km od Ustrzyk Górnych w stronę Brzegów Górnych/. Przy wejściu na szlak zlokalizowany punkt kasowy i płatny parking Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Po opłaceniu biletu wstępu /po za sezonem: listopad-kwiecień budki kasowe są zamknięte/ wyruszamy pod górę, idąc raz to po łąkach a raz przez krótkie fragmenty lasu po prowizorycznych schodkach. Trasa jest wyjątkowo malownicza, ponieważ po za lasem można podziwiać panoramę na sąsiednie szczyty: m.in. Wielką i Małą Rawkę oraz Połoninę Wetlińską.

Wschód słońca na Połoninie Caryńskiej

Planując wyjście na wschód słońca należy przeznaczyć ok 1,5-2h na pokonanie szlaku - w zależności od kondycji i wielkości bagażu na plecach. Pamiętajmy, że większą część szlaku pokonuje się po ciemku, dlatego czołówka będzie niezbędna. Jednak jest to trasa tak dobrze przygotowana, że nawet w nocy nie będziemy mieć żadnych problemów. Towarzyszyć za to nam będzie morze gwiazd nad nami - co jest także niewątpliwą atrakcją.

Z Połoniny Caryńskiej w "złotej godzinie" dnia:

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska