RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Balans bieli

Balans bieli (w skrócie WB, od ang. white balance) to funkcja firmeware aparatu cyfrowego i oprogramowania do postprodukcji cyfrowej, która pozwala zmodyfikować ton kolorów na zdjęciu tak, by białe elementy były rzeczywiście białe. O tym jak postrzegamy kolory danej fotografii będzie decydować m.in. rodzaj bieli. Zmieniając balans bieli chodzi nam zatem o to, żeby pozbyć się zafarbu, który zafałszowuje kolory.

Pojęcie balansu bieli jest nierozerwalnie związane z temperaturą barwową, która jest obiektywną miarą wrażenia barwy danego źródła światła. Różne źródła światła emitują światło o różnej temperaturze barwowej wyrażonej w Kelwinach [K]. Im światło jest cieplejsze tym jego temperatura barwowa jest niższa. Analogicznie, im światło jest zimniejsze tym jego temperatura ma wyższą wartość wyrażoną w Kelwinach.

Przykładowe WB zdefiniowane w aparatach cyfrowych oraz oprogramowaniu mają temperaturę:

  • światło dzienne: 5200 K;
  • chmury: 6000 K;
  • cień: 7000-8000 K;
  • światło żarowe: 3200-3500 K;
  • światło jarzeniowe, białe: 3700-4000 K;
  • światło lampy błyskowej: 5400-6000 K.

Automatyka balansu bieli

Automatyczny balans bieli to jedna z opcji, którą dostarcza producent aparatu cyfrowego. Procesor obrazu sam wybierze najjaśniejszy element na zdjęciu i automatycznie dobierze temperaturę barwową tak by kolor biały był rzeczywiście biały. Musimy mieć jednak świadomość, że wielu wypadkach automatyka WB nie radzi sobie z prawidłowym pomiarem i zafałszowuje kolory na zdjęciu.

Własny balans bieli

Większość aparatów cyfrowych umożliwia zdefiniowanie własnego balansu bieli poprzez wpisanie wybranej wartości, mierzonej w Kelwinach, zazwyczaj z zakresu 2500-10000K.

Balans bieli według wzorca

Najdokładniejszym sposobem odzwierciedlenia kolorów fotografowanej sceny jest ręczne ustawienie balansu bieli wg wzorcowej fotografii. Sposób jest prosty. Musimy dobrać ekspozycję i sfotografować wzorzec, którym może być np. szara karta 18%. i odpowiednio ustawić opcje w ustawieniach samego aparatu.

Balans bieli to nie tylko cyfrowy sposób na idealne odwzorowanie kolorów ale także narzędzie do przedstawienia własnej wizji fotografii. To od fotografa zależy czy fotografowana przez niego scena będzie miała cieplejsze lub zimniejsze kolory.

Zobaczmy teraz, jak poszczególne predefiniowane WB przez producenta aparatu, wpływa na odbiór tej samej fotografii:

Korekta balansu bieli w postprocessingu

Korekta WB zależy od wyboru formatu plików, w których zapisywane są nasze fotografie. Jeżeli wybraliśmy format RAW to zmiany balansu bieli możemy dokonać naprawdę szybko, w procesie wywoływania cyfrowego plików. Natomiast jeśli zapisujemy pliki w formacie .jpg, korekta balansu bieli będzie wymagać od nas dużo więcej czasu i umiejętność. Zazwyczaj będzie się wiązać z utratą jakości.

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska