RESFOTO.PLRESFOTO.PL RESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PLRESFOTO.PL

Pałac Ponińskich w Horyńcu Zdroju

Horyniec-Zdrój to wieś uzdrowiskowa położona na północno-wschodnim krańcu województwa podkarpackiego, w powiecie lubaczowskim a geograficznie na pograniczu Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Roztocza Południowego /określanego czasem mianem Wschodniego/.

Jednym z ważniejszych zabytków jest dawny Pałac Ponińskich przy ul. Sobieskiego 3. Wybudowany na początku XX-wieku w miejscu VXII-wiecznego dworu Telefusów /jedni z właścicieli miejscowości/. To właśnie rodzinie Ponińskich pochodzącej z Wielkopolski, pałac zawdzięcza dzisiejszy wygląd architektoniczny. Po II wojnie światowej pałac pełnił funkcję siedziby PGR-u. W 1969 roku został adaptowany na sanatorium "Metalowiec" - obecnie "Bajka".

Zespół pałacowy to nie tylko okazały gmach główny sanatorium ale także duży 9-hetarowy park ze stawami rybnymi. Niestety tereny zielone przy pałacu są trochę zaniedbane.

Dojazd


Pokaż Horyniec Zdrój na większej mapie

Z Rzeszowa do Horyńca jest niecałe 120 km. Samochodem jedzie się drogą E4 do Jarosławia, dalej przez Lubaczów do Horyńca Zdroju. Bez większych problemów do Horyńca Zdroju można dojechać także pociągiem z Rzeszowa. Potencjalnych podróżnych czeka jednak przesiadka w Jarosławiu do tzw. kolejowej komunikacji zastępczej czyli po prostu zwykłego autobusu. Obsługiwany jest jednak normalnie przez PKP /bilety, konduktorzy/. W Horyńcu Zdroju taki autobus PKP dojeżdża i odjeżdża z dworca PKP. Jeśli ktoś nie chce się przesiadać może bezpośrednio do Horyńca Zdroju dojechać PKS-em.

Poniżej fotografie z pałacu i parku Ponińskich:

Kreacja: Magda Chudzik | Wdrożenie: Monika Płuska